Movits! švédský mix rapu a swingu se vrací

13/11/2019

Švédské trio Movits! roztančilo Flédu již několikrát. 13. listopadu se po úspěšném turné po Spojených státech vrací na místo činu s novým materiálem z dvojalba "V." Výsledkem spolupráce s celou plejádou švédských rapperů a alternativních hudebníků je lehce experimentální, přesto neodolatelně taneční kombinace tvrdých beatů a dechů, které naplno ožijí v divokém koncertním podání v režii frontmana Johana Rensfeldta.

Přidejte se k události na facebooku


PŘEDPRODEJ: 380 Kč (+ poplatky sítě)
► GOOUT.cz
► SMSTICKET.cz
► Hostel Eleven, Dominikánská 11, otevřeno 8–22h
► Indies, Poštovská 2

Švédské trio miluje Flédu a Fléda miluje Movits!. Naposledy brněnský klub rozhýbali v únoru 2017 s show k nahrávce s těžko vyslovitelným názvem Dom försökte begrava oss, dom visste inte att vi varfrön (2015). Po několika úspěšných turné napříč planetou se trojice ve složení Johan Rensfeldt (zpěv, texty), Anders Rensfeldt (DJ a multiinstrumentalista) a Joakim One-Take Nilsson (saxofon) zavřela do studia a k nahrávání přizvala i několik respektovaných zástupců švédské hudební scény. Kromě hip hopového uskupení Tjuvjakt, to byli rappeři Herbert Munkhammar, Zacke a Erik Emanuel nebo alternativní hudebnice Constine.

Výsledkem této spolupráce je dvojdílná deska, jejíž první část V:I (2018) je podle slov Johana Rensfeldta modernější a silně inspirovaná atlantským rapem, zatímco druhá V:II (2019) o něco temnější, klidnější a cinematičtější. „Tentokrát jsme spíš experimentovali, než dělali, co se od nás čekalo,“ glosuje práci na albu Johan Rensfeldt a s nadsázkou dodává: „Dělat dvojitá alba je nejmodernější věc, kterou můžete v dnešní épíčkové společnosti udělat. Dostali jsme se do víru kreativity, který jsme nemohli zastavit. Takže V je takový maximalistický homerun s klasickým Movitsovským zvukem v novém hávu – něco jako horda slonů na karnevalu v Mississippi!“

Přestože Movits! zpívají výhradně ve švédštině, podařilo se jim už s prvním albem (Äppelknyckarjazz, 2008) dobýt nejen evropský, ale i americký hudební trh. Originální symbióza jazzu, hip hopu, starého švédského folku a tvrdohlavé vikingské nátury se ukázala být mezinárodně srozumitelná a tanečně přitažlivá. „Začali jsme s tradičnějším hip hopem, ale na party jsme narazili na staré swingové písně, které nás hodně inspirovaly především bubny a rohy. Asi to byl nějaký druh šťastné náhody, náš cíl byl vždycky dělat něco, co máme sami rádi, a protože posloucháme všechny hudební styly, výsledek je často takový mix všeho,“ vzpomíná na kapelní začátky Johan Rensfeldt v rozhovoru pro český server Phat Beatz (únor 2016). Kam se muzika Movits! od té doby posunula mohou brněnští příznivci kvalitního crossoveru posoudit sami v listopadu na Flédě.