Fléda odstartuje bohatý podzim s hvězdnými GusGus a rapovou senzací Alyona Alyona

Podzimní sezónu na Flédě zahájí 18. září islandští GusGus. Jejich hypnotická show spojující taneční přímočarost a severský chlad rozvibruje posluchačskou i diváckou fantazii. Snění vystřídá tvrdá východní realita v podobě vystoupení ukrajinské raperky Alyona Alyona, jejíž objev zařadil časopis New York Times mezi patnáct nejzajímavějších evropských událostí roku. Nová alba v Brně do koncertní podoby přetaví Hooverphonic, Jan Blomqvist & Band, De Staat, Movits! nebo Kadebostany. Vrcholem podzimní dramaturgie bude exkluzivní vystoupení Vitalica s novým projektem Kompromat.

Brněnští hudební fanoušci si díky Flédě za poslední léta zvykli, že za velkými jmény už nemusí jezdit do Prahy nebo Vídně. I v nadcházející sezóně klub do jihomoravské metropole přilákal řadu globálních špiček různých žánrů, zejména z oblasti současné elektronické a taneční muziky. Její sérii zahájí islandští GusGus s koncertní verzí nového alba Lies Are More Flexible. Skupina všestranných osobností v čele s Daníelem Ágústem a Biggi Veirou vygeneruje audiovizuální show, v níž se minulost prolíná s budoucností a islandský chlad s přímočarou touhou dobýt všechny taneční parkety světa. 

Jedním z nejzajímavějších jmen podzimního programu je Alyona Alyona, objev ukrajinské hip hopové scény. Učitelka z mateřské školy Alyona Savranenko je výjimečná raperka, která si svou autorskou tvorbou na jaře získala pozornost světových médií a v létě srdce návštěvníků evropských festivalů včetně domácího Creepy Teepee a trenčínské Pohody. Na Flédu přiveze debutové album Pushka, které je nefalšovanou zprávou o stavu ukrajinského rapu a společnosti, ale i originální výpovědí o vlastní krkolomné cestě k úspěchu.

Říjnovou exkurzi po nekonečných zákoutích elektronické hudby zahájí šestičlenný ansámbl belgických Hooverphonic. Vedle skladeb z aktuálního alba Looking For Star potěší publikum notoricky známými hity Eden, 2 Wicky a Mad About You, které nová zpěvačka Luka Cruysbergs ovládla fenomenálním způsobem. Charismatický Berlíňan Jan Blomqvist představí kompletní projekt Disconnected, jehož ochutnávku zažilo Brno loni při strhujícím vystoupení na Špilberku. Výsledná čtyřdílná kompilace vznikala na Islandu, v kalifornské poušti, New Yorku a Berlíně. Zatímco první dvě místa představují přírodu plnou samoty a odloučení, druhá dvě zastupují pulzující metropole ovládané virtuální realitou. Zhudebněný střet obou světů představí Blomqvist na Flédě v živé show s bubeníkem Christianem Dammannem a klávesistou Felixem Lehmanem.

Říjnovým highligtem bude elektrizující show žánrově nezařaditelných provokatérů De Staat. Jejich koncerty provází bezbřehá koncertní euforie, dokonalá instrumentální souhra, hymnické skladby a kazatelský zpěv Torre Florima. Holandská pětice, která svým mixem rocku, opery, punku a elektroniky dostala Flédu na kolena už v roce 2017, se vrací na místo činu s obsahově kontroverzním albem Bubble Gum. Glosuje na něm svět sociálních bublin, společenských kódů a trumpovské rétoriky.

Listopad přinese hned dvě zásadní položky. Kadebostany, uhrančiví vládci indie-popového impéria, přivezou kolosální vystoupení k poslednímu albu Monumental. Jejich prvoligovou fúzi popu, edm a world music doprovodí jedinečná vizuální identita smyšleného státu. Ikona evropské taneční hudby Vitalic zase v novém projektu Kompromat odhodil všechny zábrany a ve spolupráci s Rebekou Warrior stvořil syrové taneční album Traum und Existenz. Dramatický rukopis avantgardního producenta se na něm dokonale snoubí s Rebečinými znepokojujícími vokály. Jejich jediná zastávka v Česku nabídne aktuální materiál fanouškům Kraftwerk nebo Einstürzende Neubauten.

Odhalení obsahu Vitalicova dlouho utajovaného šuplíku budou v listopadu předcházet koncerty rozličných žánrů z mnoha koutů světa. Tvrdý rock s hip hopem propojí američtí crossoveroví pionýři Dog Eat Dog. Milovníci tvrdé muziky se přijdou ponořit do hlukové masy belgických Amenra, které doplní švýcarské hypnotické duo E-L-R a australský sludgeový kvartet YLVA. Ze sousedního Polska přijede kapela Myslovitz. Ta se po dobytí MTV a českých rádií zřetelně posouvá od masového popu k experimentálnější hudební poloze. Intenzivní lekce švédštiny se návštěvníkům klubu dostane od jazzových raperů Movits! v show k aktuální dvojdesce V.

Dramaturgie nezapomněla ani na fanoušky české a slovenské hudby a kromě výročních koncertů skupiny J.A.R., Monkey Business, Mig 21, Skyline, Gaia Mesiah, Visací zámek a Poletíme?, představí další projekty, které mají letos šanci zahýbat domácí klubovou scénou. Jejich sérii zahájí Insania svým 888. vystoupením, na kterém ji podpoří řada hostů. Skupina Jelen ve spolupráci s Míšou Tučnou složí hold Michalu Tučnému, nestorovi české country a folkové hudby projektem Spím v obilí. Z původně folkového prostředí vzešla i jedna z nejzajímavějších domácích zpěvaček Lenny, která v klubu pokřtí svou chystanou druhou desku. Slovenskou scénu reprezentuje rocková formace DESmod s albem Molekuly zvuku. Alternativnější přístup v programu zastupuje koncert Davida Stypky & Bandjeez na společném turné se slovenskými Korben Dallas. Snad nejočekávanějším domácím koncertním projektem je prosincové vystoupení -123min. Kapela na něm pokřtí vinylovou verzi první desky nahrané po deseti letech, na které navíc spolupracovala s legendárním jazzovým trumpetistou Erikem Truffazem. Album se jmenuje Les a je celé v češtině.

  

Fléda pokračuje v dlouhodobé podpoře místní hip hopové scény, která má podobu jak samostatných koncertů, tak večerů hudebních vydavatelství. První na seznamu je křest dlouho očekávané novinky legendárních PSH alias Penerů strýčka Homeboye, kteří pokřtí svou novou desku Debut v plné sestavě Vladimir 518, Orion a DJ Mike Trafik. Štafetu převezme slovenský samorost a hlava labelu Comebackgang Pil C a později jeho nevyzpytatelný krajan Gleb rotující mezi styly grime, drum'n'bass a glitch hop. Své nové desky společně pokřtí MC Gey (RλP-LIFE 2) a IDEA (Tempo), který odvážně vystoupil z vlastní komfortní zóny, když spolupracoval s několika slovenskými producenty, mezi jinými s FVLCRVMem. Přehled o české scéně poskytnou koncertní přehlídky vydavatelství Mike Roft (Calin, STEIN27, SHXRTY & KOJO a další), Azurit Kingdom, Ty Nikdy a další vydání Maniakovy hip hopové klubovky Ach Ano. Na společné tour vyrazí domácí Sensey a Skinny Barber. Nejasné hranice žánru ještě víc nabourá Jiří Burian v kůži nejtlustší české celebrity Kapitána Dema s novou deskou Mládí v trapu. 

V bohatém podzimním programu, který vznikl za finanční podpory Statutárního města Brna, Jihomoravského kraje a Ministerstva kultury, mají své stále místo dvě vydání komunitní akce Blešák propagující etiku „slow fashion“ a princip RRR (reduce, reuse, recycle). Jako dlouholetý partner brněnské skupiny Amnesty International se Fléda v prosinci opět zapojí do největší lidskoprávní aktivity na světě Maratonu psaní dopisů. Jako držitel certifikátu Hard and Smart klub dlouhodobě a soustavně spolupracuje s nadací Podané ruce a Statutárním městem Brnem na co největší bezpečnosti v oblasti klubové kultury. Vstupenky na koncerty je možné koupit v sítích smsticket a goout nebo v prodejně Indies Brno.