Průkopníci industriální hudby The Young Gods s novou deskou

07/06/2019

Švýcarské trio přiveze očekávané řadové album Data Mirage Tangram. Strhující nahrávka plná zvukových experimentů vychází po devítileté autorské odmlce. Je přitom důkazem, že na dobrý ročník se vyplatí si počkat. Na vzniku alba se podílel i zakládající člen, programátor Cesare Pizzi, který se vrátil do sestavy kapely. Modlitba za hluk tak může začít se vší parádou.

Přidejte se k události na facebooku.

PŘEDPRODEJ: 590 Kč (+ poplatky sítě)
► Hostel Eleven, Dominikánská 11, (denně 8-22, bez poplatků)
► INDIES, Poštovská 2
SMSTICKET.cz:

 

Legendy industriální scény The Young Gods se vrací na scénu ve velkém stylu. Do sestavy se nejprve vrátil původní člen, elektronický čaroděj a programátor Cesare Pizzi. I za jeho přispění teď vychází po téměř dekádě nové řadové album Data Mirage Tangram. „Pauza byla dlouhá, protože v roce 2011 se dva členové rozhodli vydat jinými cestami. Vzalo nám nějaký čas, než jsme se rozhodli, jak dál. No a pak se vrátil Cesare Pizzi,“ vysvětluje zpěvák Franz Treichler pro Academy Music Group.

Traichler také popisuje vznik alba, jehož základní obrysy skupina narýsovala v malém klubu v rámci jazzového festivalu: „Během pěti nocí jsme tam jamovali před asi 80 lidmi. Skončili jsme s 15 hodinami nové muziky. Vybrali jsme ty nejlepší části a transformovali je do písňovějších forem. Výsledek je umírněnější a rytmičtější než to, co děláme obvykle. Stále je to ale jasný rukopis The Young Gods.“

Švýcarská trojice je jednou z nejvlivnějších kapel industriální, ale i širší hudební scény posledních dekád. K jejich tvorbě se odkazují ikony tvrdých kytarových žánrů jako Nine Inch Nails nebo Faith No More. Hudební tvorba The Young Gods má však daleko větší přesah, když je zmiňovali i hvězdy populární scény jako U2 nebo jedna z nejvýznamnějších hudebních osobností historie, David Bowie. Hudbu samotných The Young Gods pak podle Treichlera ovlivnili hlavně Einstürzende Neubauten: „To jsou takoví naši velcí bratříčci, víte? Kromě Neubauten bych zmínil možná Killing Joke nebo Jima Foeta,“ vysvětluje pro server Sanctuary.

Historie The Young Gods se začíná psát kolem roku 1985 v Ženevě. Právě tam tehdy nově vzniklá kapela, jejíž jméno je inspirováno raným EP spřízněných kytarových hvězd Swans, pořádala své první koncerty. „Hrávali jsme po squatech, dělali různá ilegální vystoupení, která pravidelně ukončovala policie a podobně. Chtěli jsme téhle muzice najít a dát její vlastní místo,“ přibližuje Treichler rozpoložení kapely na začátku 80. let v tomtéž rozhovoru. V následujícím roce kapela nahrává své veleúspěšné debutové album The Young Gods (1987). To kapelu proslavilo především v Británii, když získalo ocenění za desku roku hned u tří respektovaných médií doby: magazínů Melody Maker, Sounds, ale i u německého Tipu.

Druhé album L'eau rouge (1989) naprosto převrátilo tradiční muzikantské prokletí úspěšného debutu a je dodnes považováno za vrcholné dílo švýcarského tria. V roce 2005 se dokonce dostalo do publikace 1001 Albums You Must Hear Before You Die. Další úspěšná alba následovala v několikaletých intervalech: T.V. Sky (1992), Only Heaven (1995), Second Nature (2000), Super Ready/Fragmenté (2007), Everybody Knows (2010). Kromě řadových desek vydali The Young Gods také několik EP, koncertních záznamů, kompilací a remixů. Jejich nahrávky vycházely na věhlasných labelech jako Play It Again Sam, PIAS nebo Two Gentlemen. Kromě Franze Treichlera (zpěv) a Cesare Pizziho (klávesy a elektronika) dnes kapelu tvoří ještě Bernard Trontin (bicí a perkuse). Texty písní The Young Gods jsou psány ve francouzštině, angličtině a němčině.