Filmovou hudbu Jana P. Muchowa zhmotní na Flédě The Antagonists

17/10/2018

Skladatel filmové hudby Jan P. Muchow vydal výběr ze své filmografie. Na albu Antagonist spolupracoval s řadou kolegů, s nimiž se při práci na filmové hudbě setkal. Jeho koncertní verzi představí jako člen uskupení The Antagonists. Koncert uvede dné křehkými klavírními skladbami a večer ozvláštní čtení básníka Jana Těsnohlídka.

Přidejte se k události na facebooku. 

PŘEDPRODEJ: na sezení 400 Kč / na stání 350 Kč (+ poplatky sítě)
► SMSTICKET.cz  
► INDIES, Poštovská 2

 

Koncertní premiéru měl projekt na loňském festivalu filmové hudby Soundtrack v Poděbradech za doprovodu symfonického orchestru. Návštěvníci brněnského, v historii The Antagonists teprve třetího vystoupení se mohou těšit na komornější smyčcové aranžmá generační hymny Lucky Boy (Samotáři), křehké téma z filmu Grandhotel, aktuální hit Cowboy Of The River (Teorie tygra), temné melodie z filmů Ve stínu a Normal, hudební hravost filmu Ženy v pokušení nebo ústřední píseň Out Of Shadow provázející polský easternový film Yuma. Na pódiu kromě houslí, violoncella, klavíru a kytary zazní také elektronika a hra na pilu za doprovodu podmanivého hlasu Emy Brabcové (Luno, Khoiba) a uhrančivého zpěvu Václava Havelky (Please The Trees).

K filmové hudbě přivedl Jana P. Muchowa David Ondříček, režisér generačních snímků Šeptej (1995) a Samotáři (2000). Film ho ale fascinoval už od dětství. „Často jsem si na kazeťák s bráchou nahrával některé oblíbené melodie z filmů nebo seriálů. Jestli se rozzlobíme, budeme zlí, Marco Polo, Profesionálové nebo Belmondův Profesionál, to jsme poslouchali donekonečna,“ prozradil v rozhovoru pro iReport. Své přesvědčení, že hudební složka filmu má sloužit celku a pomáhat naplnit režisérovu vizi, využil ve více než 30 snímcích, za které získal řadu významných ocenění. Mezi nimi čtyři České lvy, cenu České filmové kritiky nebo cenu Slovenské filmové akademie Slnko v sieti.

 

Album The Antagonist (2017) patří v českých vydavatelských vodách k jedinečným projektům. Filmových soundtracků nebo instrumentálních nahrávek s filmovou hudbou vychází poměrně hodně, ale album filmových písniček z různých snímků jednoho autora je v domácím prostředí nezvyklé. Aby album znělo kompaktně, Muchow ze své filmografie vybíral především zpívané skladby, a to výhradně v angličtině. Jednotící atmosféru mu pomohly zachovat také instrumentálky, které tvoří přibližně třetinu desky. Rozmanitost nahrávky do koncertní podoby převedl s uskupením The Antagonists, jehož je spolu s šesti dalšími osobnostmi české alternativní scény členem. Kromě zpěváků Emy Brabcové a Václava Havelky k nim patří Marek Doubrava (Hm..., ex Tatabojs), Jan Janečka (Southpaw, Republic Of Two, Luno), Marie Dorazilová (PKF - Pražská filharmonie, Krása Quartet) a Jenovéfa Boková (Comenius Quartet).


Večer filmových příběhů zahájí Ondřej Holý alias dné, producent křehkých klavírních melodií, které kombinuje s experimentálními zvuky. Držitele prestižních hudebních cen (Vinyla, Apollo, Anděl) za debutovou desku These Semi Feelings, They Are Everywhere (2016) vystřídá autorské čtení jedné z nejvýraznějších osobností současné české poezie Jana Těsnohlídka. Jeho texty byly zhudebněny kapelami Umakart, Lesní zvěř a Bad Karma Boy. Na Flédě představí svou nejnovější sbírku Hranice a zdi i starší tvorbu.