Dánští Sleep Party People nás zahalí do snění

11/12/2017

Křehké melodie, vesmírně mrazivý zvuk kytar a nadpozemské vokály si vychutnají příznivci elektronického snění. V králičích maskách u nás vystoupí Sleep Party People. Během koncertu představí novou desku Lingering, okouzlující kombinaci dream popu, ambientu a shoegaze. Severskou elektroniku uvede domácí post-rock Cold Cold Nights.

Přidejte se k události na facebooku

PŘEDPRODEJ: 300 Kč (+ poplatky sítě) / 350 Kč na místě
► Hostel Eleven, Dominikánská 11, (denně 8-22, bez poplatků)
► INDIES, Poštovská 2
► SMSTICKET.cz
► GOOUT.cz

 

Za projektem Sleep Party People stojí nekonečná sónická fantazie Briana Batze, jehož křehké melodie působí tak důvěrně, jakoby se právě vynořily z našich pamětí a snů. Zhudebněná melancholie se odráží v osobních textech vyjadřujících úzkost a pochybnosti svého autora, stejně jako silné emoce provázející období jeho zamilovanosti. Svou zatím nejosobnější nahrávku představí na Flédě živě společně s dalšími „králíky“ Andersem Bachem, Aske Bodem, Kasparem Kaaeem a Jacobem Haubjergem.

Na čtvrtém studiovém albu Lingering pracoval Batz tři roky v přestávkách mezi produkováním a mixováním hudby jiných muzikantů. Stejně jako v případě předchozích nahrávek je výhradním autorem hudby i textů, desku jak produkoval, tak mixoval a sám nahrál všechny nástroje (kromě bicích, které realizoval Anders Bach). Tak vznikla hutná nahrávka bez jakékoli zvukové vaty. Každá její část je nepostradatelná a slouží svému účelu. Její budoucí podobu předznamenala zvukově prostorová skladba Missing Steps a nádherná milostná píseň Lingering Eyes, kterou Batz napsal pro svou přítelkyni o tom, jak může láska změnit život v tom nejlepším smyslu. „Chtěl jsem se vyjádřit mnohem metaforičtěji a dát lidem vědět, jak prožívám zamilování mnohem viditelnějším způsobem. A také, jak život náhle získal větší smysl. Všechno se zdá být jasnější a mnohem barevnější. Nejen uvnitř nás samotných, ale i v našem pohledu na svět. Myslím, že je to ten nejneuvěřitelnější pocit, který v životě může nastat,“ vyjádřil se k písni Batz.

 

Album obsahuje výsledky několika zajímavých spoluprací. „Spolupráce na psaní písní s jinými umělci může být velmi obohacující a často je to skutečně přímočarý a snadný proces. Většinou však dávám přednost samostatné práci. Je to nejjednodušší, protože to je to, na co jsem zvyklý. Jsem zvyklý si o všem rozhodovat sám a nikoho k tomu nepouštět. Myslím ale, že je to jen otázka pohodlnosti a strachu z opuštění komfortní zóny,“ přiznává Batz. Vokál ve skladbě We Are There Together patří americké zpěvačce Beth Hirsch, která Batze sama kontaktovala po poslechu jeho alba Floating. Zajímavou historii má i skladba Dissensions, jenž vznikala dva roky. Batz ji sice napsal dost rychle, ale dlouho pro ni nemohl najít správný hlas. Nakonec kontaktoval Petera Silbermana z newyorských Antlers, který namísto hlavního hlasu přišel s úžasnými sbory. V té době Batz ve studiu spolupracoval na sólovém projektu Luster svého dobrého přítele a spoluhráče Jacoba Haubjerga. V pauze na oběd mu skladbu zahrál, Jacob si pak pár taktů zanotoval a bylo to tam. Vokál nakonec nazpíval on.

Projekt Sleep Party People vznikl v roce 2008. Brian Batz, jehož inspirovala skotská formace Boards of Canada, David Lynch nebo Erik Satie, je výhradním autorem všech skladeb této značky. V živých vystoupeních ho v králičích maskách střídavě doprovázejí Kaspar Kaae, Jacob Høegh, Ask Bock, Casper Hegstrup, Anders Stig Møller, Hans Hvidberg, Per Lyhne, Rasmus Lindahl, Line Felding nebo Frederik Thybo. Na kontě má čtyři dlouhohrající alba (Sleep Party People, 2010; We Were Drifting On Sad Song, 2012; Floating, 2014; Lingering 2017) a jeho kultovní píseň I‘m Not Human At All má miliony zhlédnutí na youtube.

 

Ze stejné generační nejistoty jakou pociťuje Batz vyrůstá i tvorba tuzemských Cold Cold Nights, kteří podpoří brněnskou premiéru dánských kolegů. Autorem všech textů kapely je Jakub Jirásek, jehož metamorfóza z původně sólového garage folkového písničkáře J ve stálého člena Cold Cold Nights znamenala pozitivní krok dopředu pro obě strany. Společně nahráli debutové album The (Last) Summer, které pokřtili v dubnu na Flédě. O jeho mastering se postaral Joe Lambert, který v minulosti spolupracoval s The Antlers. Koncerty Cold Cold Nights vynikají zajímavými aranžemi dechových nástrojů a zvukem obohaceným o méně obvyklé instrumenty jako akordeon a xylofon. Aktuální sestavu kapely tvoří Jakub Jirásek (zpěv, kytara, akordeon), Štěpán Oves (zpěv, baskytara, klávesy, zvonkohra), Kryštof Knapp (zpěv, trumpeta), Daniel Flek (Trombón) a Daniel Došek (bicí nástroje).