Na Flédě zajiskří nová deska Zrní

28/11/2017

Špička domácí alternativní scény Zrní vydala nové album Jiskřící. Pokřtila ho ve vyprodaném Foru Karlín a 28. listopadu s ním přijíždí k nám.

Přidejte se k události na facebooku.

PŘEDPRODEJ: 200 Kč (+ poplatky sítě) / na místě 250 Kč
► Hostel Eleven, Dominikánská 11, (denně 8-22, bez poplatků)
► INDIES, Poštovská 2
smsticket
goout

Přelomové album vzniklo ve spolupráci s experimentátorem elektronické hudby Pjonim a kapela se na něm přiblížila hudebním krajinám blízkým taneční hudbě a ambientu. Brněnský koncert slibuje intenzivní pódiový projev, neobvyklé aranže, stylovou otevřenost a instrumentální zralost pětičlenného ansámblu.

 

„Fléda je tradice. Už jsme tu hráli mockrát. A mockrát jsme po hraní spali na palandách v těch pokojích nad klubem. Poslouchali jsme, jak lidi halekaj před tim kebabem pod oknama. Teda někteří z nás, zatimco jiný z nás tancovali ještě pořád dole na afterpárty. Koncerty na Flédě jsou super. Poslední dobou je tu výbornej zvuk. Když jsme tu hráli naposled, to bylo s tibetskym muzikantem Lotenem Namlingem, shodli jsme se, že to byl nejlepší koncert, kterej jsme kdy odehráli. Takže se těšíme, že na to navážem! A taky se těšíme, že brňákum zahrajeme Jiskřící.“ Zrní

Album Jiskřící, jenž vznikalo v malém madridském studiu Brazil pod producentským dohledem Ondřeje Ježka a Jonatána Pastirčáka, je opředené zvláštní euforickou atmosférou. Napěchované nečekanými momenty doslova jiskří a srší nápady. Písně často a rychle mění svou strukturu až na hranici destrukce tradiční skladby nebo gradují v neobvyklých aranžích, které jsou přerušovány nečekanými vstupy individuálních zvuků. Výsledný celek je autentickým a těkajícím záznamem proměny známého ve prospěch nového instrumentálně a aranžérsky vyzrálejšího zvuku kapely. Přirozeně se v něm prolínají všechny její formující aspekty od buskingu přes písničkářství a klasickou hudbu až po elektronické a ambientní pasáže. Ty jsou vkladem elektronického experimentátora Jonatána Pastirčáka alias Pjoniho (SK), jehož působení ovlivnilo celou nahrávku a snad nejsilněji vyznívá ve skladbě Lehko.

 

Změně tradiční zvukové podoby skladeb alternativní pětice tematicky odpovídají i texty Honzy Ungera zpracovávající zážitek krize. Krize plynoucí ze ztráty, rozpadu dosavadních struktur, jistot a pevných bodů, ale i krize jako daru a možnosti uvidět sebe sama i svět kolem novýma očima. Je o tom, že všechno ztratit zároveň znamená naplno zažít přítomnost. Aktuální nahrávce razí cestu dva videoklipy v režii Tomáše Bláhy. Jiskřící raketa TOTO je upoutávkou na jeho dokumentární film Jiskřící z Madridu, autentický záznam zrodu nové desky, který je k vidění na sociálních sítích. Klip k písni Igor Pelech o krajní podobě možné lidské krize byl natočen na jediný záběr se všemi členy kapely v polorozpadlém domě na Kladně zapůjčeném od bezdomovce.