Jarní sezóna je nabitá světovými jmény

09/01/2017

Ohlásili jsme program jarní sezóny, který je výsledkem elektronicky vyhraněnější a žánrově otevřenější dramaturgie.

Orientaci na velká zahraniční jména reprezentuje česká premiéra francouzského DJ a producenta Brodinskiho. Jarní díly festivalu Echoes prozkoumají minimalismus v elektronické hudbě, živě se představí Jan Blomqvist a Christian Löffler s Mohnou, čtyřihodinový DJ set šitý nám na míru předvede Erol Alkan. Sebevědomá dramaturgie, odvážná produkce, zájem o hledačské publikum a otevřenost vůči evropské a světové hudební scéně přilákalo na Flédu amerického rappera OG Maca, holandské De Staat či zasněné Cigarettes After Sex. Rozloučit se přijede americká experimentální legenda Swans.

Podzimní sezóna 2016 jasně ukázala, že naše nová dramaturgie vykročila správným směrem. Odvážná orientace na velká jména z oblasti nemainstreamové hudby zvedla zájem odborné veřejnosti, přivedla k nám nový život a osvícenější publikum zajímající se o progresivní hudební formy. Máme velkou radost, že dlouhodobý plán klubu stát se respektovaným středoevropským hudebním stánkem se pomalu začíná naplňovat. Vzhledem k velikosti a špičkovému technickému zázemí zůstává zaměřením multižánrový, avšak v porovnání s předchozími lety má jasný směr a dramaturgickou vizi.

 

V nadcházejících sezónách budeme více než regionální platformou pro každoroční koncerty zavedených domácích kapel. Rok 2016 byl pro nás průlomový. Podařilo se nám změnit roli klubu a jeho vnímání ze strany veřejnosti. Přijali jsme roli hledačů, průkopníků a objevitelů. Nebojíme se zvát na Flédu u nás zatím málo známé zahraniční projekty. Nesoustředíme se přitom jen na live a DJ elektronické projekty, sledujeme aktuální dění v oblasti progresivního post-punku a synthpopu, mapujeme americkou hiphopovou scénu a snažíme se představovat i žánrově neuchopitelné, ale zajímavé solitéry.

 

Největší pozornost je stále věnována elektronickým projektům. V únoru je odstartuje česká premiéra francouzského DJ a producenta Brodinskiho. Osobitým způsobem kombinuje prvky noisy techna, bass heavy housu a minimalistického techna s autentickými hip hopovými elementy. Výrazný prostor dostane elektronika v rámci festivalu Echoes, který si tentokrát posvítí na její minimalistické tendence. Hlavní hvězdou únorového vydání bude německý producent, programátor a kytarista Jan Blomqvist s živou inovativní fúzí melodického elektro popu, deep housu a minimal techna doprovázeného podmanivě zasněným hlasem. V dubnu ho vystřídá Christian Löffler (DE) s minimalistickým technem prokládaným zvuky přírody. Magickou hudbu lesa doplní zpěvačka Mohna (DE). Speciální čtyřhodinový set chystá pro Flédu londýnský DJ Erol Alkan. Klubovou noc Elektra pozvedne německá techno hvězda Gregor Tresher a stále skloňovanější italské jméno s velkým potenciálem Enrico Sangiuliano.

 

Vrátí se k nám živá elektronika rakouských HVOB, polský indie-popový tandem The Dumplings, rozloučit se přijede americká legenda experimentální hudby Swans. Milovníky ambientu potěší zasnění Cigarettes After Sex (USA), intimní atmosféru navodí belgická dvojice Joy Wellboy, temnou stranu amerického rapu poodhalí OG Maco z Atlanty, alternativní rockovou scénu rozčísnou De Staat (NL) a Zimmerman (BE) a s originální fúzí hip hopu a swingu přitančí švédští Movits!.

 

V lednu u nás oslaví 40 let působení na punkové scéně The Vibrators (UK), které v dubnu vystřídají o generaci mladší souputníci Anti-Flag (USA) kritizující americkou vládní politiku. Překvapí raketově stoupající dnb projekt Tantrum Desire (UK) Jaye Faleye a Devina Smithe.

Dramaturgie nezapomněla ani na české a slovenské projekty, což potvrzuje společný koncert Longital (SK) a Bratří Orffů. Přijede rocková alternativa Korben Dallas (SK) a dvojkoncertem u nás oslaví 25 let existence Horkýže Slíže (SK). Prostor dostane vycházející elektroswingová hvězda Mydy Rabycad s vlastním stylem glamtronic, turbo-šansonoví Poletíme?, trashmetaloví divoši Hentai Corporation a Mňága a Žďorp s novým repertoárem.