Belgický elektro pop z berlínského obýváku

16/03/2017

Svůdně nekonvenční elektro pop Joy Wellboy je výsledkem hudební a životní symbiózy jemného vokálu Joy Adegoke a chraplavého barytonu Wima Janssense. Někdejší předskokani kapel ALT-J a Morcheeba vystoupí u nás s živou verzí čerstvého alba Les Pieds Dans La Merde La Tȇte Dans Les Etoiles. Koncert zahájí objev domácí elektronické scény producentka Zagami Jericho.

Přidejte se k události na facebooku

PŘEDPRODEJ +VSTUPNÉ:
200 Kč + poplatky sítě / 250 Kč
• CAFÉ ELEVEN, Dominikánská 11, otevřeno 8-22h
• INDIES, Poštovská 2
• SMSTICKET.cz
• GOOUT.cz
• TICKETPORTAL.cz

 

V únoru 2017 vychází belgickým Joy Wellboy (BE) již třetí album. Opět pod křídly respektovaného vydavatelství Bpitch Control, tentokrát celé ve francouzštině. Má název Les Pieds Dans La Merde La Tȇte Dans Les Etoiles (Po kotníky ve sračkách, s hlavou ve hvězdách). Jak bude znít naznačují stejnojmenný singl i dream-popový cover hitu 80. let Voyage, Voyage. Obě skladby navazují na temně zasněný sound předchozího alba Wedding s niternými texty kombinující sterilní zvuk syntezátorů a syrový zvuk kytarových strun. „Myslím, že album Wedding je mnohem koherentnější. Je víc o nás. O Wimovi a mě. První album bylo víc o tom, že ho produkoval Wim sám. To je ten velký rozdíl. Wedding jsme produkovali společně,“ svěřila Joy Adegoke časopisu Exberliner v květnu 2015.

Po dokončení první desky ještě v Bruselu podlehli Joy a Wim neodolatelnému kouzlu Berlína, který se stal jejich novým domovem. „Bylo to nejlepší rozhodnutí, co jsme kdy udělali. Kdybychom zůstali v Bruselu, myslím, že bychom přestali dělat muziku. Všichni nám pořád říkali, jak jsme dobří, ale stejně se nic konkrétního nedělo. V Berlíně, když někdo řekl, že s tím něco udělá, tak se to opravdu stalo, všechno do sebe zapadá“, popsali svůj vývoj Joy Wellboy. Cesta do Berlína vedla přes Kalifornii, kam se v roce 2012 vydali na tříměsíční cestu. Během ní natočili 12 krátkých filmů, k nimž cestou nahrávali soundtrack. Vznikal ve stanu a v motelech a po návratu ho vydali pod názvem Surfing the airwaves looking for gold. V Kalifornii vznikli i dvě akustické open-air verze písní Buy me Flowers a We Need a Plane natočené na pozadí Death Valley (Zabriskie Point), v nichž si vystačili s jednou kytarou, jedním hlasem a echem. Videa si našla cestu k zakladatelce a šéfce berlínského vydavatelství Bpitch Control Ellen Allienové, která Joy Wellboy oslovila s nabídkou. Při osobním setkání v Berlíně se jejich energie spojily, podepsali smlouvu a začala nová kapitola v historii kapely.

 

Debutové album Yorokobi's Mantra vyšlo v září 2013 a sklidilo fantastické recenze. Singl Lay Down Your Blade se stal rádiovým hitem v Německu, Švýcarsku, Belgii a Turecku a vyšplhal se na 1. příčku Radia Eins. Jednoduchý videoklip snímaný v místnosti s jediným zdrojem světla střídavě osvětlující Joiynu a Wimovu tvář nechal vyniknout hudební sílu skladby. Začali spolupracovat s Melt Booking v Německu. V červnu 2014 vydali 8-skladbové EP se svěžím tracky včetně radiového singlu Birds a 4 remixů Before The Sunrise. EP sestalo jedním z nejoblíbenějších setů v rámci evropských letních festivalů roku 2014. Druhé album Joy Wellboy Wedding (2015) je inspirováno stejnojmennou berlínskou čtvrtí, v níž Joy a Wim žijí a nahrávají ve svém obýváku. Na desku navázalo velké evropské turné a řada účastí na letních festivalech včetně vystoupení na berlínském Fashion Weeku.

 

Koncert Joy Wellboy uvede mladá pražská producentka Zagami Jericho. Její tvorbu provází fascinace japonskou popkulturou a chladnými zvuky synthwave a stejně jako berlínské kolegy ji inspiruje a fascinuje pulsující energie města. Svůj první song vyprodukovala už v sedmi letech. Hostovala na desce producenta Atreye. V roce 2016 vydala suverénní debutové EP City Is My Church s hitem AK, osmdesátkovou hymnou s dunivými basy a vražedným textem. Elektropop s ozvěnami osmdesátkové dekadence i kyberpunkových vizí jí vynesl divokou kartu Startéru Radia Wave a nominaci na cenu Vinyla za objev roku.