Swans (USA) + Little Annie (USA)

Zařazeno v Rock, Alternativa

FB událost
Úterý Březen
14
2017
  • start: 20:00
  • cena předprodej: 600 Kč
  • cena na místě: 650 Kč

Američtí SWANS prodlouží své poslední turné. V březnu vystoupí v Brně na Flédě! Nepropásněte jedinečnou a zřejmě poslední příležitost prožít nezapomenutelný, emotivně vypjatý a zvukově panoramatický zážitek v intimní klubové atmosféře.

Přidejte se k události na facebooku.

LINE-UP
19:00 otevření klubu
20:00-20:45 Little Annie
21:15-23:45 SWANS

po koncertu podpis merche

 

Newyorská experimentální skupina SWANS ohlásila konec své současné hlukové inkarnace, jíž se reaktivovala k životu v roce 2010. Se svým posledním studiovým albem The Glowing Man vyrazila na poslední světové turné. 19. října vystoupila v Praze v beznadějně vyprodaném Divadle Archa. Pro velký zájem českého publika i díky náklonnosti Michaela Giry a dalších členů skupiny k České republice, se kapela rozhodla přidat brněnský koncert. 14. března 2017 se tak příznivci monumentální sonicky vizionářské hudby Swans mohou těšit na nezapomenutelný koncert.

 

Také v Brně SWANS koncertně představí především své nové trojalbum The Glowing Man (2016). Jde o vskutku epické dílo, jeden kus je složen z 240 samostatných stop, konstatuje lídr a frontman Michael Gira a hrdě dodává: Ale najdeme na něm také mnoho jemných momentů a bohatou instrumentaci – smyčce, dechy nebo ženské vokály. Nejdelší skladba alba je 28 minut dlouhá, další trvají třeba 22 nebo 23 minut. Skladby jsou tak dlouhé, protože se spletitě vyvíjejí, nečekejte žádné progresivně rockové suity nebo něco podobného. Podle mě, slouží vše, co jsem zmínil, emocím, jichž je na albu skutečně hodně. Na Glowing Man kapela spolupracovala s producentem Johnem Congletonem (St. Vincent, John Grant, Anna Calvi). Část nahrávky vznikla ve studiu Billa Rieflina (Ministry, Revolting Cocks, Nine Inch Nails, Lard či dokonce R.E.M.), jenž se již dříve podílel na předchozích i dávných nahrávkách Swans a je stále považován za jejich čestného člena.

 

SWANS vznikli v New Yorku v roce 1982 v období post-punku. V kapele se vystřídalo velké množství muzikantských osobností. Vůdčím a jediným stálým členem kapely je skladatel, zpěvák, multi-instrumenalista, textař, básník a spisovatel Michael Gira. Za první období své existence (do roku 1997) skupina vytvořila originální a objevný hudební korpus, jenž posunul hranice noise-rockové a industriální hudby. Swans (spolu se Sonic Youth nebo Pussy Galore) definovali pojem newyorská noise alternativa a svou neúprosností, nespokojeností a těkavostí v mnohém předstihli svou dobu. Nemilosrdným a krutě hlukovým kytarovým zvukem dokázali na albech i koncertech navodit pocit dokonalé duševní prázdnoty. Opravdová hudba musí místy bolet jako láska, tvrdil tehdy Gira a možná si to myslí dodnes. Jeho hluboký vokál rozpínající se až k mrtvolnému chrčivému chvění basových poloh ve spojení s existenciální poetikou vlastních textů tento obraz trvalé existenciální nejistoty člověka a propast mezi chtěným a reálným s lety ještě umocnil.

 

Když se Michael Gira v roce 2010 rozhodl probudit Swans k novému životu albem My Father Will Guide Me Up a Rope to the Sky, nikoho nenapadlo, že startuje zlatý věk kapely. Neměl jsem tušení, kam to povede. Věděl jsem, že když se vydám cestou těžení z minulosti a recyklování již existujícího materiálu, nepřinese to nic, leda výsměch., vzpomíná Gira. Úspěch alba a navazujících koncertních vystoupení překonal veškerá očekávání. Swans se stali jednou z nejpracovitějších skupin na scéně. Během čtyř let vydali tři dlouhohrající trojalba (The Seer, To Be Kind, The Glowing Man) a několik živých záznamů. Odehráli stovky koncertů, na nichž publikum zažívalo hlukové oblouznění a omamné působení textového nihilismu prolínajícího se s náboženskou imaginací.

 

Na nadcházející prodlouženou část posledního světového turné současné inkarnace SWANS si Michael Gira jako předskokanku pozval legendární newyorskou šansoniérku Little Annie, již na klavír doprovodí její dlouholetý spolupracovník a nový člen SWANS Paul Wallfisch, známý např. z nedávného projektu Ministry of Wolves, kde se objevil po boku Alexandera Hackeho (Einstürzende Neubauten) a Micka Harveyho (kapelníka P. J. Harvey nebo The Bad Seeds), ale především jako frontman své vlastní newyorské skupiny Botanica. Wallfisch ve SWANS nedávno nahradil všemi oblíbeného “Vikinga” Thora Harrise, jenž se z posledního turné SWANS omluvil, aby mohl zůstat doma v Texasu nablízku své nemocné matce a v mezičase se věnovat vlastnímu hudebnímu projektu Thor & Friends. Michael Gira ostatně všechny ubezpečuje, že k personální změně na poslední chvíli nedošlo z důvodu nějaké rozepře: S Thorem naopak rozhodně počítám do další fáze své tvorby – vůbec si nedovedu představit, že bych nespolupracoval právě s ním. Ať už v obnovených Angels of Light nebo v nové, jiné zvukové inkarnaci SWANS. Ta současná však svůj závěrečný cyklus musí jet na nejvyšší obrátky a to lze právě jedině s Paulem!

 

PŘEDPRODEJ
► CAFÉ ELEVEN, Dominikánská 11 (otevřeno 8-22h)
► INDIES, Poštovská 2
SMSTICKET.cz 
GOOUT.cz - česká verze
GOOUT.cz - english version