Tommy Cash (EE)

Zařazeno v Hip-Hop, Rap

FB událost
Čtvrtek Březen
23
  • start: 20:00
  • cena předprodej: 350 Kč
  • cena na místě: 400 Kč

Vystoupení nepředvídatelného hip-hopera Tommyho Cashe předchází skazky o ulítlých tanečních kreacích a intenzivním kontaktu s publikem. Extravagantní bouřlivák přiveze nový materiál navazující na virálně úspěšný debut Euroz Dollaz Yeniz. Estonský experimentální hudebník ve své tvorbě mísí východní postsovětskou kulturu s tou západní hip-hopovou. Co od rappera a milovníka koní očekávat napovídá klip Winaloto, který je jakousi dekadentní ódou na radost současnosti.

Přidejte se k události na facebooku.

Tommy Cash své východoevropské kořeny neskrývá. Staví na nich naopak svou bizardní hip-hopovou image. Kalhoty se třemi pruhy, láska k ruským tkaným kobercům nebo lokace klipů v kontroverzním prostředí chudoby bývalého východního bloku. „Myslím, že to je mnohem víc než jenom dřepění v teplákách. Pro mě je to něco hlubšího, ukazuje to, odkud pocházím a kdo jsem,“ vysvětluje Cash pro Radio Wave. Hudebník si s oblibou pohrává s queer estetikou. Na Eurosonic Noordslag 2017 například vystoupil v šatech po babičce a s culíkem. „Nemusíš být krásný proto, abys byl krásný,“ připomíná Cash svou životní mantru. Za pozornost stojí jeho instagramový profil, který je galerií roztodivných zálib. 

 

Pro texty Tommyho Cashe je typická nadsázka a ironie, kterou ještě umocňuje angličtina s výrazným východním přízvukem. Zásadní vliv na jeho slávu mají vizuálně extravagantní videoklipy Euroz Dollaz Yeniz (2014), Leave Me Alone (2015) a Prorapsuperstar (2015), na jejichž vzniku se výrazně podílel on sám. V loňském roce vyrazil odbornému i laickému publiku dech dekadentním klipem Winaloto z nově připravované desky, který během prvního týdne získal dva miliony streamů na youtube. Po jeho zhlédnutí neuvidíte svět nikdy jako předtím.

 

Tommy Cash vyrůstal v šedi estonského Tallinu, kde postupně objevoval různé druhy umění, od výtvarného, přes módu a hip-hopový tanec, až se dostal k rapu. Na začátku byl ovlivněn Kaney Westem a Pharellem Williamsem, ale postupně si vytříbil svůj svérázný styl kombinující trap s elektronikou. První úspěch zaznamenal, když vyhrál cenu nejlepšího nováčka roku na Estonian Hip-Hop Awards 2013. V prosinci 2014 vydal debut Euroz Dollarz Yeniz a na začátku roku 2015 s ním vyrazil na turné, na němž si šokujícím a po všech stránkách výstředním projevem okamžitě získal publikum po celé Evropě. K vzestupu mu pomohla spolupráce s neméně odvážným kolektivem Little Big a klipy, které se staly hity na sociálních sítích. Pro svůj osobitě bizarní, přesto stále pravdivý přístup si získal pozornost médií jako Highsnobiety, Maxim, NME a Noisey by Vice. Tento extravagantní umělec z Estonska vám dokáže, že i v postsovětských krajinách se rodí rapové hvězdy, které si podmaní publikum na celém světě.

 

PŘEDPRODEJ
350 Kč + poplatky sítě
• CAFÉ ELEVEN, Dominikánská 11, otevřeno 8-22h
• INDIES, Poštovská 2
• Fource.cz
• GOOUT.cz
• TICKETPRO.cz